Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Doktora Öğrencilerine TÜBİTAK-STAR Burs Desteği

Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Aysun Yılmaz‘ın yürütücülüğünde gerçekleştirilen “SARS Coronavirus-2'nin Hızlı Tanı Testi ve Aşı Geliştirilmesi İçin Rekombinant S Proteini Üretilmesi” isimli projede görev alan Viroloji Anabilim Dalı doktora öğrencileri Hamid Besim Talı, Hasan Emre Tali ve Semaha Gül Yılmaz TÜBİTAK-STAR (Stajyer Araştırmacı Burs Programı) burs programı kapsamında desteğe hak kazandı.

TÜBİTAK tarafından COVID-19’un teşhis ve tedavisine yönelik projelerde görev alacak araştırmacılara teşvik ve destek amacıyla başlatılan Stajyer Araştırmacı Burs Programı’na (STAR) 12 günde 70 farklı projeyle 340 öğrenci ve araştırmacı başvurdu. Koronavirüse karşı mücadeleye yönelik kamu destekli Ar-Ge projelerinde çalışmak isteyen öğrenci ve araştırmacılarımızın kısa sürede yoğun ilgi gösterdiği Programa başvurular 8 Nisan’da başlayıp 20 Nisan tarihinde sona erdi.

COVID-19 ile mücadele kapsamında, dezenfektanlar, koruyucu kıyafetler, tanı kitleri, yoğun bakım ünitelerinde kullanılan cihazlar, ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlar, ilaç, aşı, salgının doğrudan veya dolaylı sonuçlarına etki edebilecek bilişim uygulamaları konularında çalışmalar yapan projelerde görev almak üzere programa başvuran öğrencilerin değerlendirme süreçleri tamamlandı. Sonuçlara göre, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi (İÜC-BAP) tarafından da desteklenen; pandemi yaratan SARS CoV-2 ile mücadele edebilmek için, SARS CoV-2 S geninin klonlanarak rekombinant S proteini üretilmesi ve üretilen bu proteinle hızlı tanı testi geliştirilmesi ve aşı amacıyla kullanıma hazır edilmesini amaçlayan güdümlü projede (TSG-2020-34882) görev alan  3 Veteriner Fakültesi doktora öğrencisi TÜBİTAK tarafından verilen TÜBİTAK-STAR Burs Programı kapsamında burs almaya değer görülen öğrenciler arasında yer aldı.  

Proje ile ilgili görüşlerini aktaran proje yürütücüsü Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Aysun Yılmaz, proje süresince geliştirilecek test sayesinde SARS COV-2 enfeksiyonuna yakalanan ve COVID-19 hastalarında antikorların saptanması ve bu hastaların erken izolasyon ve karantina uygulamalarının yanında erkenden tıbbi müdahale yapılarak tedaviye başlanmasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Doç. Dr. Yılmaz konuşmasının devamında şunları söyledi: “Hastalığı geçiren ve çalışmada geliştirilecek testle antikor pozitifliği saptanan insanların belirlenerek, COVID-19 hastalarında plazma tedavisinde kullanılabilmeleri imkanı sağlanacaktır. Bütün bu çalışmalar aslında virüsün erken tanısı, tedavisi, bulaşması ve yayılmasının önlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca projede üretilecek S proteini aşı çalışmalarında da kullanılabilecektir.”

Projede görev alan doktora öğrencilerinin TÜBİTAK-STAR Burs Programı kapsamında aldıkları destekten dolayı da çok mutlu ve gururlu olduklarını belirten Doç. Dr. Aysun Yılmaz; “ Projede görev alan doktora öğrencimizden Hasan Emre Tali, Semaha Gül Yılmaz, Hamid Besim Talı TÜBİTAK-STAR Burs Programı kapsamında destek almaya hak kazanmıştır. Projenin tüm iş paketlerinde doktora öğrencilerimizin sürece katılması sağlanarak kurulmuş olan sistemin sürekliliği ve genç araştırıcılara aktarımı sağlanacaktır. Aynı zamanda doktora süreçleri içerisinde farklı tekniklerin öğrenilmesi ve yetkinlik kazanılması temin edilmiş olacaktır. Proje sürecinde bizden desteklerini esirgemeyen Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nuri Aydın ve Üniversitemiz Yönetimine çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı. 


Haber: Hasan Yaman
Öne Çıkan Haberler

Cerrahpaşa’da Yerinde Yeniden Yapılanma Süreci Devam Ediyor

Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden Karantina Döneminde "Kalp Yogası" Projesi

Kardiyoloji Enstitüsü Bünyesinde Sağlık Çalışanları İçin Cerrahi Maske Üretimi Yapılıyor

Üniversitemiz Öğretim Üyelerinin Projelerine TÜBİTAK ARDEB - 1001 Desteği

Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri "COVID-19 Pandemisi'nin Toplum Üzerindeki Etkileri" Hakkında Araştırma Gerçekleştirdi

Avcılar Yerleşkesi'nde Yenileme Çalışmaları Devam Ediyor