Türkiye-Birleşik Krallık Yükseköğretim Stratejik Ortaklıklar Forumu Londra'da Düzenlendi

British Council ile Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) birlikte düzenlediği ''Türkiye-Birleşik Krallık Yüksek Öğretim Stratejik Ortaklıklar Forumu'' Londra'da Royal Society of Arts Merkezi'nde gerçekleştirildi. Türk ve İngiliz üniversiteleri arasındaki iş birliği imkanları Londra'da yapılan forumda masaya yatırıldı.

Forumda bir konuşma yapan YÖK Başkan Vekili Prof.Dr. Rahmi Er, "Yeni YÖK olarak biz Türk yüksek öğretiminin uluslararasılaşmasına büyük önem veriyoruz. Amacımız Türk yüksek öğretimini bölgesel ve küresel ölçekte cazibe merkezi haline getirebilmektir." dedi. Son 4 yılda uluslararası öğrenci sayısını 40 binlerden 140 binler düzeyine çıkarıldığına işaret eden Er, İngiltere’nin de bu çerçevede Türkiye açısından önemli bir ülke olduğunu vurguladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda bir gelişme trendi sergilediğini anlatan Prof.Dr. Er, şunları kaydetti: "İngiltere uluslararası öğrenciler için önemli bir destinasyon. Bizim de uluslararasılaşma bağlamında hedeflerimiz belli. Dolayısıyla İngiltere’deki üniversiteler ile Türk üniversitelerini buluşturmak ve çeşitli alanlarda iş birliği gerçekleştirmek suretiyle Türk yükseköğretim sisteminin uluslararası görünürlüğüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz." Prof.Dr. Rahmi Er ayrıca,  forumun önemli amaçlarından birinin daha fazla öğrenci ve akademisyen değişimini sağlamak olduğunu belirtti. 

"İkili İşbirlikleri Oldukça Önemli"

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof.Dr. Nuri Aydın forumda yaptığı konuşmada; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'nın sağlık bilimleri alanında Türkiye'nin zirve noktasında olduğunu vurguladı. Özellikle uluslararası hareketliliğin artırılması için fakültelerdeki İngilizce programların artırılarak yüksek lisans ve doktora seviyesinde İngiliz öğrencilerin gelebileceği çifte diploma programlarının oluşturulabileceğini belirtti. Rektör Prof.Dr. Nuri Aydın konuşmasında, Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi'ne özel bir parantez açarak, "Florence Nightingale'in bir İngiliz olması ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa bünyesinde bu ismin bir fakültede yaşatılmasının gelecekteki ortaklıklar için güçlü bir zemin oluşturacaktır" dedi. Ayrıca üniversite bünyesinde yer alan tıp ve veteriner fakültelerinin Türkiye'nin en üst noktadaki fakülteleri olduklarını vurguladı. 

Prof.Dr. Aydın konuşmasında, Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan Gerontoloji bölümü hakkında da bilgiler vererek; son yıllarda önemi artan bu bölümün önümüzdeki dönemde sosyal hayatta etkilerin incelenmesinde önemli bir yere sahip olacağını belirtti. Prof.Dr. Aydın, Türkiye'de en önemli eğitim fakültelerinden biri olan Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nin İngilizce bölümü bulunduğunu özellikle vurguladığı konuşmasında, British Council ile Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi arasında yakın çalışmanın gerekliliğini ifade etti. Rektör Prof. Dr. Aydın ayrıca, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa bünyesinde Orman Fakültesi'nin bulunduğunu ve bu durumun da üniversite için ayrı bir değer olduğunun altını çizdi. 

Mühendislik Fakültesi'nin diğer fakültelerle işbirliği içerisinde projeler yürütmesine yönelik çalışmalar hakkında da bilgiler veren Rektör Prof.Dr. Nuri Aydın; "İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi ile diğer branşlar arasında köprü olacak çalışmalar başladı. Bu bağlamda, Biyoteknoloji ve Nanoteknoloji Enstitüsü'nün üniversitemiz bünyesinde kurulma çalışmaları devam etmekte. Biyoteknoloji ve Nanoteknoloji Enstitüsü'nün kurulumu tamamlandığında, Mühendislik Fakültesi ile diğer tüm fakülteler arasında bir bağlantı oluşturacak ve Türkiye'de, hatta Avrupa'da sayılı merkezler arasında yer alacaktır" şeklinde konuştu. Üniversite alt yapısının Spor Bilimleri için de çok uygun olduğunu ve kampüs içerisinde bu konuda da çalışmaların hızla sürdürüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Aydın,  İngiltere'de bulunan tüm üniversitelerle  yakın temasın sağlanmasının, ikili işbirliklerinin son derece gerekli olduğunu ve bu konuda üzerlerine düşeni yapacaklarını vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.


Foruma katılan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. A. Haluk Özen de, amaçlarının özellikle biyoteknoloji ve nanoteknoloji gibi yeni alanlarda İngiltere ile iş birliği olduğunu söyledi. Forumun "bugünden yarına hemen sonuç vermeyebileceğini" ifade eden Prof.Dr. Özen, şunları kaydetti: "Türkiye’de yeni gelişmeye başlayan alanlarda İngiltere gibi çok önde olan ülkelerle gerek öğretim üyesi alışverişi, gerek öğrenci alışverişi, gerekse de beraber Avrupa projelerinde bir sonuca varmamız açısından bu tür toplantılar çok iyi sonuçlar veriyor." Prof.Dr. Özen, forumun bu yıl içinde Türkiye’de yapılacak ikinci ayağıyla da iki ülkenin yükseköğretim kurumları arasında kurulacak ilişkilerin biraz daha perçinleneceğini vurguladı. 

"Varolan iş birliklerimizi genişletip derinleştirmeyi istiyoruz"

British Council Türkiye Yüksek Öğretim Direktörü Ayşen Güven de "YÖK ile 2015’ten bu yana İngilizce öğretiminin kalitesini yükseltmeye dönük iş birliği yapıyoruz. Bu etkinlikle bunun da ötesine gitmeyi ve varolan iş birliklerimizi genişletip derinleştirmeyi istiyoruz." dedi. Güven, forumun Türkiye’nin 13 araştırma üniversitesinin rektörlerini ve İngiltere yükseköğretiminden 50’den fazla kurumun temsilcilerini bir araya getirdiğini kaydetti. Forumun her iki ülke açısından da "çok önemli bir başlangıç" olduğunu vurgulayan Güven, etkinliğin ikinci ayağının da Türk üniversitelerinden daha geniş bir katılım ile 6 ay sonra Türkiye’de yapılacağı bilgisini verdi. 


Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmed Özkan da, kendi kurumunun İngiltere’de 20 civarında üniversite ile öğrenci ve öğretim üyesi alışverişine yönelik akademik dolaşım iş birliği bulunduğunu söyledi. Boğaziçi Üniversitesi'nin bu iş birliklerinin yanı sıra 30’a yakın projede de İngiliz üniversiteleriyle ortak çalıştığını belirten Prof.Dr. Özkan, bunların yenilenebilir enerjiden genetiğe kadar bir dizi alanı kapsadığını kaydetti.

İş birliği anlaşması İmzalandı

Forum kapsamında iki ülkenin yükseköğretim alanındaki ortaklık ilişkilerini daha geliştirmek için British Council ile YÖK arasında iş birliği anlaşması da imzalandı.Foruma Türk ve İngiliz üniversitelerinin temsilcilerinin yanı sıra Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın ile İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott da katıldı. Forumda Türkiye’den YÖK ile Ankara, Bilkent, Boğaziçi, Gebze Teknik, Erciyes, Hacettepe, İstanbul, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, Koç, Orta Doğu Teknik ve Sabancı üniversiteleri ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü rektörleri yer aldı.Öne Çıkan Haberler

İstanbul Valiliği ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Arasında Sıfır Atık Projesi Kapsamında İş Birliği Protokolü İmzalandı

TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları Başvuruları Başladı

Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi "En Yüksek Performans Gösteren Fakülteler" Sıralamasında Yer Aldı

Veteriner Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Uluslararası Basında Adından Söz Ettiriyor

Mühendislik Fakültesi'nden Araş. Gör. Dr. Elif Türker Acar’ın Çalışması 11.5 Etki Faktörlü "Science Advances Dergisi"nde Yayınlandı

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımının Bebeklerde Olası Etkileri