TÜBA 2018 Ödülleri'nde İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'nın Büyük Başarısı

TÜBİTAK ve TÜBA 2018 ödülleri düzenlenen görkemli törenle sahiplerini buldu. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ela Tarakcı, ödülünü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın'ın da katıldığı ödül töreni, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 14 Aralık 2018 tarihinde açıklanan sonuçlara göre, sağlık alanındaki çalışmaları ile önemli başarılara imza atan Doç. Dr. Ela TARAKCI, Türkiye Bilim Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) ödülüne layık görülen isimler arasındaydı. Doç Dr. Ela Tarakcı’ya ödülü  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edildi.Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da katıldı.

“Genç Bilim İnsanlarının Gözlerinden Yansıyan Heyecan ve Azim, Ülkenin Geleceği Adına Büyük Umutlar Aşılıyor”

Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan davetlilere hitaben yaptığı konuşmasında,  ödüle layık görülen tüm bilim insanlarını kutlayarak kendilerine teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Genç bilim insanlarımızın gözlerinden yansıyan heyecan, azim, gurur ve cesaret, ülkemizin geleceği adına bize büyük umutlar aşılıyor” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk ve dünya bilim literatürüne katkıları dolayısıyla ödüle layık görülen tüm bilim insanlarını, emekleri ve gayretleri için kutlayarak tebrik etti. Genç bilim insanlarının gözlerinden yansıyan heyecanın, azmin, gururun ve cesaretin ülkenin geleceği adına büyük umutlar aşıladığına işaret eden Erdoğan, bilim hayatlarının daha başlarındayken üniversitelerine, ailelerine ve Türkiye'ye iftihar tabloları yaşattıkları için kendilerine teşekkürlerini iletti. Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA'yı da ülkenin bilimsel araştırma havuzunun genişlemesine yaptıkları katkılardan ötürü tebrik etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında;  “Ülkemiz genelinde yapılan incelemeler ve elemeler sonucunda TÜBİTAK tarafından 3 farklı kategoride 18 başarılı bilim insanı ödüle layık görüldü. TÜBİTAK’ın 5 temel bilimler, 3 mühendislik bilimleri ve 4 sosyal bilimler alanındaki 12 Teşvik Ödülü, bunun yanında 3 Özel Ödülü ve 3 Bilim Ödülünü de bugün sahipleriyle buluşturuyoruz. TÜBA ve TÜBİTAK tarafından ödül verilen tüm bilim insanlarımıza ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Kendilerinden çok daha büyük başarılara, araştırmalara, akademik ve ilmi çalışmalara imza atmalarını beklediğimizi de özellikle belirtmek istiyorum” ifadesini kullandı.

Bilim ve teknolojiden mahrum bir kalkınma çabasının menzile varmasının mümkün olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilim, kültür ve sanat adamlarına destek olmayan bir devletin, atılım sürecine girmesinin bir hayal olarak kalacağını, kültür ve medeniyet köklerinden, manevi hazinelerinden kopuk yürüyen bilimsel çabaların da, eksik ve yarım kalacağını vurgulayarak; “Asırlardır farklı kültürleri, medeniyetleri ve inançları bünyesinde başarıyla mezcetmiş bir coğrafyanın kavşak noktasında bulunuyoruz. Merhum Fuat Sezgin Hoca’nın araştırmalarının da ortaya koyduğu insanlık tarihine yön veren pek çok keşfin ilk nüvelerinin oluşturulduğu bir maziye, geçmişe sahibiz. Aynı şekilde merhum Osman Turan Hocamız, ecdadımızın Selçuklu döneminin sayfalarını insanlığın istifadesine sunmuştur. Yine merhum Halil İnalcık Hocamız bu maziyi, Osmanlı dönemini eserleriyle gayet güzel bir şekilde ortaya koymuştur.” dedi.


Ülkemizdeki bilim ve eğitim kuruluşlarından beklentinin düşünen, merak eden, araştıran, soruşturan ve sürekli daha ileriye gitmeyi hedefleyen bir anlayışın topluma yerleştirilmesi olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda TÜBİTAK ve TÜBA’ya önemli görevler düştüğünü belirtti.

“Türkiye Bilim ve Teknolojide Millilik Hamlesinde Kararlıdır”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise törende yaptığı konuşmada, ödül töreninin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşmesinin Türkiye’nin bilim ve teknolojideki millilik hamlesinde ne derece kararlı olduğunun net bir ifadesi olduğunu söyledi. Bilimsel ilerlemeyi bitiş çizgisi olmayan bir yarışa benzeten Varank, Türkiye’nin kendine yaraşır bir biçimde bu yarıştan asla kopmamasının gelecek nesillere karşı en önemli sorumlulukları olduğunu ifade etti. Varank, yüksek katma değerli üretim, dijitalleşme, verimlilik artışları ve bölgesel kalkınmayı “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi” vizyonunun gelişme eksenleri olarak belirlediklerini anımsatarak, bu alanların her birinde başarıya ulaşmak için bilim insanlarının orijinal katkı ve fikirlerine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.


“Amacımız Seçkin Bilim İnsanlarının Ülkemizde Çalışmalarını Sürdürmelerini Sağlamak”

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar da törende yaptığı konuşmada, dünyada bilim akademilerinin en önemli işlevlerinden birinin, üstün bilimsel başarıları ve başarılı bilim insanlarını onurlandırmak ve ödüllendirmek olduğunu, bu kapsamda TÜBA tarafından Uluslararası Akademi, Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı ve Bilimsel Telif Eser Ödülü verildiğini söyledi. Prof. Dr. Acar, Türkiye’nin uluslararası alanda ödül ihtiyacı gözetilerek 2015 yılında ihdas edilen Uluslararası Akademi Ödülü’nü bu yıl Romanya, Singapur, Moğolistan ve ABD’den 4 bilim insanının kazandığını bildirdi. Türkiye’de çalışmayı özendirmek, seçkin bilim insanlarının ülkede çalışmalarını sürdürmelerini sağlamak amacıyla “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı” ödüllerinin takdim edildiğini dile getiren Prof. Dr. Acar, toplam 7 TÜBA-Bilimsel Telif Eser (TESEP) Ödülü’nün de sahiplerine verildiğini aktardı.


“Temel Stratejimizi Milli Hedeflere Odaklanmış, Nitelikli Bilgi ve Nitelikli İnsan Üzerine Kurguladık”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, törende yaptığı konuşmada, TÜBİTAK’ın 1966 yılından bu yana, 53 yıldır “Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri”nin verdiğini anımsattı. TÜBİTAK olarak her yaş grubundan bilim insanlarının teşvik edildiğini, desteklendiğini belirten Prof. Dr. Mandal, sözlerine şöyle devam etti: “Bu desteklerimiz kapsamında 2002 yılından itibaren günümüze kadar yaklaşık 240.000 bilim insanını destekledik. Desteklerimizin çıktılarını da almaya başladık. 1993 yılından bu yana bilim alanında genç yeteneklerimizi keşfetmek için bilim olimpiyatları düzenlemekteyiz. 2018 yılında Bilim Olimpiyatları Programı kapsamında katıldığımız Uluslararası Bilim olimpiyatlarında ülkemizi temsil eden öğrencilerimiz, uluslararası bilim olimpiyatları tarihinde ilk kez tüm branşlarda altın madalya kazanarak bir ilke imza atmışlardır. TÜBİTAK olarak geleceğe yönelik temel stratejimizi araştırma, teknoloji geliştirme ve yenilik ekosisteminde milli hedeflere odaklanmış, nitelikli bilgi ve nitelikli insan üzerine kurguladık.”


Konuşmaların ardından bilim ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından sahiplerine takdim edildi.


Haber: Hasan Yaman


Öne Çıkan Haberler

Mühendislik Fakültesi’nden Araş. Gör. Dr. Hasan Özdemir’in Projesi TÜBİTAK-ARDEB 1001 Programı Kapsamında Desteklenmeye Değer Görüldü

“Yeni Dönemde TÜBİTAK Proje Destekleri Tanıtım Toplantısı” Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Gerçekleştirildi

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atiye Tuğrul'a "Maden Sektörüne Katkı Sağlayan Akademisyen" Ödülü

Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi Laboratuvarı Mühendislik Fakültesi'nde Hizmete Girdi

Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ela Tarakcı TÜBA - Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'ne Layık Görüldü

İÜC Öğretim Üyelerine İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları'nda İndirim Anlaşması İmzalandı