Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yetik 6 Tescilli Patentini Üniversitemize Devretti

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi ve aynı zamanda çalışmalarıyla uluslararası alanda söz sahibi bilim insanlarından Prof. Dr. Hüseyin Yetik, 6 adet tescilli patentini bütün hak ve yetkileri ile birlikte Üniversitemize devretti.

Yaptığı bilimsel çalışmalar ve buluşlarıyla uluslararası alanda önde gelen bilim insanlarından biri olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yetik, Rektörlük binasında düzenlenen törenle son dönemde tescil edilen 6 patentini Üniversitemize bütün hak ve yetkileriyle birlikte devretti. 


Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce'nin katıldığı devir imza töreninde açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yetik, mensubu olmaktan büyük gurur duyduğu İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'nın çalışmalarında kendisine verdiği büyük destekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir öğretim üyesinin Danimarka'dan ABD'ye Çin'den Hindistan'a kadar patent alması sonraki nesillere örnek olması, onları da özendirmesi adına önem taşıyor. İnsan 'bunu başarırım' diye yola çıkmasını bilmelidir. 'Sen de icat çıkarma' diye bir laf vardır. Oysa cesaretli olmak gerekir. Her bir bireyin bu dünyada var oluş gerekçesini bulması ve o gerekçe üzerine yaşaması aslında o bireyin ibadetidir. İbadet, kulluk eylemi demektir. Herkes kendi tanımını bulur da ardında güzel eserler bırakma kaygısıyla yaşarsa bu dünyada var oluşunun anlamını da bulmuş olur. Ben hep böyle yaşamaya gayret ettim. Başkaları cesaretinizi kırmak isteyebilir. Cesaretli olalım. Biz de başarabiliriz." 


İlk Uluslararası Patentini 2017 Yılında Elde Etti
Muayene ve ameliyat esnasında kullandığı teknik malzemelerin eksik yönlerini fark eden Yetik, bu eksikliklerin giderilmesi ve meslektaşlarının hayatının kolaylaşması adına fikirler geliştiriyor. İlk buluşunun tohumlarını uzmanlık yıllarında yenidoğan ve prematüre bebeklerin göz muayenelerini kayıt altına almayı sağlayacak bir ürün geliştirme isteğiyle atan Yetik, bu fikrini "Vücut alanlarının görüntülenmesi için bir sistem" adını verdiği buluşuyla gerçekleştirdi ve ilk uluslararası patentini 2017'de elde etti.


Prof. Dr. Yetik, ayrıca "Vitreoretinal cerrahide bıçak makas yapılanması", "Makula deliği onarıcı enstrüman", "Göz içi yabancı cisim ekstraktörü", "İllüminasyonlu vitrektomi lensi" ve son olarak Nisan 2020'de patent belgesini aldığı "Göz cerrahilerinde nemlendirilmiş kontrollü yüksek basınçlı hava uygulama sistemi" adlı icatlara da imza atarak, 8 yıl içerisinde uluslararası patentli 6 buluşun mucidi oldu. Validasyon tarihleri dolan ilk iki buluşu Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra, ABD, İngiltere, İrlanda, İzlanda, Arnavutluk, Hırvatistan, Monako, Norveç, San Marino, Hindistan ve Çin gibi ülkelerde de tescil edilen ve 76 tescil belgesine sahip olan Yetik, diğer patentlerinin de validasyonlarını tamamlaması ve ülkeler bazında tescillenmesi sonucunda toplamda 200'ü aşkın tescil belgesine sahip olacak. Prof. Dr. Yetik'in tüm patentlerinin fikri mülkiyetleri aynı zamanda mensubu olduğu İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesine ait sayılıyor.

Öne Çıkan Haberler

Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi'nden Dr. Cansu Polat Dünya'nın Yürütücü Olduğu Projeye TÜBİTAK 1512 Desteği

İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi'den Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne Anlamlı Ziyaret

2244 - Sanayi Doktora Programı Sonuçlandı. Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyelerinin 2 Projesi Desteğe Hak Kazandı

Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Handan Alan Yürütücüsü Olduğu Proje ile Desteğe Hak Kazandı

Orman Fakültesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Nurgül Karlıoğlu Kılıç'ın Projesine TÜBİTAK ARDEB 1001 Desteği

Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Doktora Öğrencilerine TÜBİTAK-STAR Burs Desteği