Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yeni Binasında Hizmet Vermeye Başladı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Kliniği düzenlenen törenle yeni binasında hizmet vermeye başladı. Çelik konstrüksiyon olarak inşa edilen klinik, toplam 5 bin 571 metrekarelik alanda günde 1000 hastaya hizmet verme kapasitesine sahip. 16 yoğun bakım, 18 yenidoğan olmak üzere toplam 82 yatak kapasiteli Çocuk Hastalıkları Kliniği ayrıca, İstanbul'un en büyüğü olma özelliğini taşıyan 11 üniteli hemodiyaliz merkezini de bünyesinde barındırıyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi "Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği"nin yeni binasının açılışı 13 Ocak tarihinde Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Sait Gönen’in yanı sıra, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, çocuk kliniği çalışanları, çocuklar ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış törenine ulusal basının ilgisi de yoğundu.


Törende açılış konuşmasını yapan Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, eski binanın ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle bu binanın hazırlanmaya başlandığını ve depremin bu taşınma sürecini hızlandırdığını belirtti.

Yeni binanın çelik konstrüksiyon ve 3 katlı olarak inşa edildiğini belirten Prof. Dr. Çokuğraş, "Klinikte, modern bir acil servisimiz var. 8'i izolasyon bölümünde olmak üzere, toplam 48 yataklı servisimiz mevcut. 11 ünite ile hizmet veren İstanbul'un en büyük hemodiyaliz merkezi, çocuk cerrahisindekiyle beraber 16 yoğun bakım yatağı, 18 yeni doğan yatağı ve sahip olduğu yan dal poliklinikleri ile günde en az bin hastaya hizmet veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz." diye konuştu.


Prof. Dr. Çokuğraş, 13 yan dal ile hizmet veren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında İstanbul'un Avrupa Yakası'nın Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı tek kistik fibroz merkezinin yer aldığını vurgulayarak, klinikte, genel pediatri, endokrinoloji, gastroenteroloji, genetik hastalıkları, hematoloji-onkoloji, enfeksiyon, klinik immünoloji-alerji, kardiyoloji, beslenme ve metabolizma, nefroloji, romatoloji, yeni doğan, nöroloji, sosyal pediatri, adolesan, çocuk acil, çocuk yoğun bakım, çocuk göğüs hastalıkları bölümlerinin yer aldığını anlatarak;kliniğin yapımı ve hizmete açılış sürecinde kendilerine destek olan Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın’a , Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yönetimine, hasta derneklerine ve bağışçılara teşekkür etti.


Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Yerleşkesinde yapımı tamamlanan İÜC-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Kliniği'nin açılışında, 26 Eylül'deki deprem sonrasında üniversitedeki bazı binalarda hasar tespit edilmesinin ardından bu binaları boşaltma kararı aldıklarını hatırlattı.


Prof. Dr. Aydın, İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nin yapımının deprem öncesi başladığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Deprem nedeniyle bu kliniğin yapımını hızlandırdık. Bu içinde bulunduğumuz bina şu anda geçici bir bina, bize bir süre hizmet vermek üzere yapılmış geçici bir bina. Aralık ayının son haftası itibarıyla yeni Cerrahpaşa projesinin yatırım programına alındığının müjdesini sizlere vermek istiyorum. Yeni Cerrahpaşa projesi, mevcut yerinde Cerrahpaşa yerleşkesi içerisinde geçmişte planlandığı şekliyle gerçekleşmesi noktasında en önemli aşamayı katetmiş bulunmaktadır. Burada yerinde yapılanmanın da birtakım sıkıntılarını yerleşke içerisinde yaşayacağız. Aynı anda birçok eski hasarlı olan binalarımız yıkılma süreci içerisinde. İnşallah en kısa zamanda yeni binalarımızda daha modern, daha iyi yerlerde halkımıza, eğitim camiamıza, öğrencilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz."


Konuşmaların ardından gerçekleşen açılış töreni sonrası, Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Sait Gönen ve Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri ile birlikte klinikte incelemelerde bulundu. Haber: Hasan Yaman, Ceylan Çakmak 

Fotoğraf: Muhammed Ali Öger, Doğukan Yaşin

Öne Çıkan Haberler

Doç. Dr. Gökhan Kara ve Doç. Dr. E. Gül Emecen Kara’nın Çalışması "Renewable & Sustainable Energy Reviews Dergisi"nde Yayınlandı

Büyükçekmece Yerleşkesi'nde "Incites Benchmarking&Analytics Eğitimi" Düzenlendi

III. Klinik Rehber Hemşire Eğitim Programı Gerçekleştirildi

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe Tıp ve İngilizce Tıp Programları Re-Akredite Edildi

Mühendislik Fakültesi Araş. Gör. Dr. Elif Türker Acar’ın Çalışması "ACS NANO" Dergisi'nde Yayınlandı.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa 12. Tenis Turnuvası Kupa Töreni ile Sona Erdi