İlim Yayma Ödülleri Başvuru Süreci Başladı

İlim Yayma Vakfı tarafından iki yılda bir düzenlenen İlim Yayma Ödülleri için başvuru süreci başladı. Büyük Ödül Kategorisi; Sosyal Bilimler Kategorisi; Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri Kategorisi olmak üzere toplamda 3 kategoride gerçekleştirilen İlim Yayma Ödülleri'ne son başvuru tarihi 31 Temmuz 2019. 

AMAÇ 

Türkiye’nin ekonomik kalkınması ve toplumsal refahının sağlanmasında yerli ve milli imkânların yaygınlaştırılmasını, evrensel nitelikte bilginin üretilmesini, kıymetlendirilmesini ve topluma kazandırılmasını teşvik etmek amacıyla bilimsel çalışmaları öne çıkarmak ve kişileri taltif etmektir.

HEDEF

Ülkemizin bilim alanında öncü olması için, kadim medeniyet birikiminden ilham alarak nitelikli bilimsel çalışma ve bilim insanlarının çoğalmasının sağlanması.

ÖDÜL KATEGORİLERİ

  • Büyük Ödül Kategorisi

Başvurular içinden veya İlim Yayma Vakfı Akademik Danışma Kurulu, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti, İlim Yayma Vakfı Ödül Komisyonu, İlim Yayma Vakfı Bilim Kurulu ve İlim Yayma   Ödülleri Onur Kurulu kurullarınca dışarıdan tarama yoluyla önerilecek çalışmalardan seçilecek ödüldür. Büyük Ödül kapsamında akademisyen olma zorunluluğu bulunmamaktadır. İlme katkı sağlayan herkes aday gösterilebilir.

  • Sosyal Bilimler Kategorisi

Sosyal Bilimler alanında çalışmalarda bulunan doktora unvanına sahip akademisyenler veya araştırmacılar başvurur veya aday gösterebilir.

  • Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri Kategorisi

Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri alanında çalışmalarda bulunan doktora unvanına sahip akademisyenler veya araştırmacılar başvurur veya aday gösterebilir.

ÖDÜL MİKTARLARI

Büyük Ödül : 300.000 ₺

Sosyal Bilimler : 100.000 ₺

Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri : 100.000 ₺

BAŞVURU VE ŞARTLARI

1) Başvuru, belirtilen süre içinde çevrimiçi olarak başvuru formunun doldurulmasıyla gerçekleştirilmelidir.

2) Kimler başvuru yapabilir veya aday gösterilebilir?

• Doktora unvanına sahip adaylar başvurabilir veya aday gösterebilir.

• Büyük ödül için akademik kariyerine bakılmaksızın herkes aday gösterilebilir. Sosyal  Bilimler/Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri ödülleri için, doktora unvanına sahip akademisyenler veya araştırmacılar başvurur veya aday gösterebilir.

• Sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki Yükseköğretim kurumlarında veya diğer kurumlarda gerçekleştirilen/tamamlanan eserler ödül için başvuruya namzet olabilir.

• Aday gösteren ve aday gösterilen başvuruyu ve sonraki süreçlerini birlikte yürütebilir.

3) Hangi alanda başvuru yapılabilir veya birden fazla alana başvuru yapılabilir mi?

• Başvuru, belirtilen temel alanlardan (“Sosyal Bilimler” veya “Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri”) sadece biri seçilerek yapılabilir.

• Aday gösterilen eserin alt bilim dalları da başvuru formunda belirtilmelidir.

• Eserin türü temel araştırma, deneysel araştırma veya uygulamalı araştırma olduğu başvuruda belirtilmelidir.

4) Hangi tür akademik eser ile başvuru yapılabilir?

• Makale, kitap, tez, patent, buluş, yeni ürün, inovasyon, tescil gibi her türden akademik eser ile başvuru yapılabilir.

• Aday eserin dili Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce, Almanca ve Fransızca olabilir. Eğer eser belirtilen dillerden herhangi biri ile yazılmamış ise belirtilen dillerden herhangi birine yeminli tercümesi eklenerek yapılabilir.

5) Kaç tane eser ile aday olunabilir? Birden fazla eser ile aday olunabilir mi?

• Her aday sadece bir tane eser ile ödüle aday olabilir. Ödüle namzet temel eser bir adet olmalı, temel eserle ilgili – destekleyici başka bilimsel eserler de sisteme yüklenebilir.

ÖDÜL SÜREÇ TAKVİMİ

Başvuru Tarihleri 21 Mayıs – 31 Temmuz 2019

Ön Değerlendirme 31 Temmuz – 15 Ağustos 2019

Başvuruların Değerlendirilmesi 20 Ağustos – 4 Kasım 2019

Ödül Töreni Aralık 2019 


İlim Yayma Ödülleri hakkında detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız.