2021 Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri

Türkiye Bilimler Akademisi'nin üstün başarılı bilim insanlarını onurlandırmak, ödüllendirmek; bilimsel çalışmaları ve bilim insanlığını teşvik ve takdir ile uluslararası ilişkiler temsil misyonu kapsamında 2015 yılında başlatmış olduğu Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri'ne 2021 yılı için aday gösterme süreci başlamıştır.

Her yıl Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ile Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere üç kategoride aday gösterilenlere, her kategoride bir ödül olarak verilen Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri ilgili alanda özgün, öncü ve çığır açıcı çalışmaları olan bilim insanlarına tevcih edilir.

Ödüllerden bir tanesi, üç alan arasında dönüşümlü olarak, yalnızca Türkiye'de veya Türkiye bağlantılı çalışan bilim insanlarına verilmektedir. 2021 yılı için Türkiye bağlantılı ödül Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde verilecektir. Her üç kategorideki ödüller Türkiye ve dünyadaki bütün bilim insanlarına açıktır.

Uluslararası TÜBA Akademi Ödüllerine; TÜBA üyeleri, Türkiye'deki Üniversite Rektörlükleri, TÜBA'nın ilişkili olduğu Bilim Akademileri ve Akademiler arası kuruluşlar ve davet edilen diğer bilim kuruluşları ve bilim insanları tarafından aday gösterilebilir. Mevcut TÜBA üyeleri, çalışanları ve değerlendirme süreçlerinde yer alan bilim insanları aday gösterilemezler. Ayrıca, Akademi Ödüllerine önerilen bilim insanlarının son üç yıl içinde Türkiye'de uluslararası düzeyde verilmiş olan bir başka bilim ödülü almamış olması gerekmektedir.

Ödül sahipleri yerli ve yabancı hakem görüşleri ve alan komitelerinin değerlendirmelerine dayalı olarak Akademi Konseyince belirlenmektedir. Akademi Ödülü Madalyası ve Beratı ile takribi 30.000 USD tutarında parasal ödülden oluşan Akademi Ödülleri, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle sahiplerine tevdi edilecektir. Ayrıntılı bilgiye http://www.tuba.gov.tr/tr/tuba-odulleri/uluslararasi-tuba-akademi-odulleri linkinden ulaşabilirsiniz.

2021 yılı için son aday gösterme tarihi 21 Mayıs 2021'dir.